Zajrzyj do naszego działu z ebookami i znajdź coś dla siebie. Jeśli którakolwiek z pozycji spodoba Ci się, napisz do nas a dostaniesz dostęp, który umożliwi Ci przeglądanie wszystkich naszych materiałów. Kliknij tutaj i zobacz co możemy Ci zaproponować.
2018 © Wszyskie prawa zastrzeżone przez Harmony Coaching.
Powered by Zone Zero
GFX: DIZAJNOVA
izba coachingu
 • Newsletter

  Newsletter

 • Logowanie

  Zaloguj się

Harmony Coaching

Zmień rozmiar tekstu:

Jak być szczęśliwym?

Wtorek, 30 Lipiec 2013
Każdy z nas nosi w sobie odpowiedź na pytanie „jak być szczęśliwym”...
Nie każdy jednak chce tej odpowiedzi poszukać. Niektórzy trafiają na nią przypadkiem, ale zdziwieni tym co znaleźli – nie słuchają jej głosu. Są też tacy, którzy wiedzą, że chcą szukać, chcą znaleźć, i chcą posłuchać. Ci mają największe szanse, by przestać liczyć czas :)
Każdy z nas ma własną receptę na szczęście – bo wynika ona z respektowania własnych wartości, odpowiadania na własne potrzeby, i jeszcze na dodatek nieszkodzenia samemu sobie. Czasem jednak nie potrafimy do końca określić, jakie są nasze wartości. Nie nauczono też nas wsłuchiwania się i dbania o to, czego potrzebujemy. Mamy za to wiele przekonań na temat tego, co daje w życiu szczęście...

Każdy z nas nosi w sobie odpowiedź na pytanie  - jak być szczęśliwym. Nie każdy jednak chce tej odpowiedzi poszukać. Niektórzy trafiają na nią przypadkiem, ale zdziwieni tym co znaleźli – nie słuchają jej głosu. Są też tacy, którzy wiedzą, że chcą szukać, chcą znaleźć, i chcą posłuchać. Ci mają największe szanse, by przestać liczyć czas :)Każdy z nas ma własną receptę na szczęście – bo wynika ona z respektowania własnych wartości, odpowiadania na własne potrzeby, i jeszcze na dodatek nieszkodzenia samemu sobie. Czasem jednak nie potrafimy do końca określić, jakie są nasze wartości. Nie nauczono też nas wsłuchiwania się i dbania o to, czego potrzebujemy. Mamy za to wiele przekonań na temat tego, co daje w życiu szczęście...

 • Szczęście zależy głównie od liczby i jakości napotykanych zdarzeń.
 • Młodzi ludzie na początku swego życiua są bardziej szczęśliwi, niż starsi.
 • Na dłuższą metę duża ilość pieniędzy sprawia, że ludzie stają się szczęśliwi.
 • Kobiety są ogólnie mniej szczęśliwe, niż mężczyśni.
 • Ludzie z niepełnosprawnością fizyczną są mniej szczęśliwi od ludzi pełnosprawnych.
Tak więc gdy napotkamy w swym życiu na jakieś trudne doświadczenie – przekonani, że to ono kształtuje to, jak się czujemy – napełniamy się złością, smutkiem czy frustracją, a unikanie wszelkich problemów tylko zazwyczaj pogarsza sytuacjęi przeszkadzają w tym jak być szczęśliwym. Żyjemy w lęku przed starzeniem się – „przecież nic dobrego nas tam już nie czeka, tylko choroby i żałosne dowody uznania ze strony ZUS, poza tym nic a nic!” Staramy się zgromadzić jak najwięcej, i zupełnie nie rozumiemy, jak ktoś, „kto miał tyle kasy”, mógł popełnić samobójstwo, „przecież powinien być tak szczęśliwy...” Tak samo jak faceci – oni przecież mają o niebo łatwiej, nie to co kobiety – one mają prawdziwe problemy. Albo niepełnosprawni – więc lepiej odwrócić wzrok, po co patrzeć na ludzkie nieszczęście... Tylko, że te wszystkie przekonania, to MITY na temat szczęścia. Nie tu jest to, czego szukamy. Badacze nurtu psychologii pozytywnej (zajmującej się właśnie szczęściem) dowiedli tego wyraźnie – pieniądze same w sobie nie sprawią nagle, że staniemy się szczęśliwi, a stanie się niepełnosprawnym czy starym wcale go przekreślić nie musi.  Co innego jest ważne.