Zajrzyj do naszego działu z ebookami i znajdź coś dla siebie. Jeśli którakolwiek z pozycji spodoba Ci się, napisz do nas a dostaniesz dostęp, który umożliwi Ci przeglądanie wszystkich naszych materiałów. Kliknij tutaj i zobacz co możemy Ci zaproponować.
2018 © Wszyskie prawa zastrzeżone przez Harmony Coaching.
Powered by Zone Zero
GFX: DIZAJNOVA
izba coachingu
  • Newsletter

    Newsletter

  • Logowanie

    Zaloguj się

Harmony Coaching

Zmień rozmiar tekstu:

CZYM JEST COACHING?

Czwartek, 14 Luty 2013

Coaching jest procesem określonym w formie - ma swoją strukturę, której ramę trzyma coach. Wykorzystuje on całą swoją wiedzę i umiejętności, by w najlepszy możliwy i użyteczny dla klienta sposób stosować różne narzędzia, techniki coachingowe i pytania coachingowe, by wydobyć – czasem zaskakujące i rewolucyjne rozwiązania i strategie z  jego wnętrza. Dzięki temu klient jest w stanie określić, co jest dla niego ważne, odnaleźć to, co go hamuje i wzmocnić to, co go napędza i uruchamia jego naturalną motywację i zdolności
Coaching często jest mylony z doradztwem, mentoringiem, psychoterapią czy innymi formami pracy z człowiekiem. Odróżnia się on nich założeniem i wiarą coacha w to, że klient naprawdę (!) zna rozwiązanie swojego problemu (czy sposób osiągnięcia swojego celu), tylko... sobie tego nie uświadamia. Dodatkowo opiera się na partnerskiej relacji, w której to klient wie, co dla niego najlepsze (co często też potrzebuje sobie uświadomić) - coach więc nie doradza, gdyż jego doświadczenia, zasoby i okoliczności życia są zawsze inne, niż klienta, a narzucone z zewnątrz rozwiązanie (nawet, jeśli miałoby być trafne) z dużym prawdopodobieństwem byłoby odrzucone.

Istota coachingu tkwi więc w tym, by to klient znalazł drogę, na którą sam się zgodzi i za którą weźmie odpowiedzialność - odpowiednio stymulowany, inspirowany i wzmacniany przez coacha.

 

Coaching staje się dziedziną coraz bardziej sprofesjonalizowaną. Obecnie Izba Coachingu (izba gospodarcza zrzeszająca podmioty gospodarcze świadczące coaching - w tym Harmony Coaching) dąży do wpisania zawodu coacha do klasyfikacji zawodów w Polsce.

Podlega też stnadardom etycznym - ujętym m.in. w  Kodeksie Etycznym Coacha stworzonym przez Izbę Coachingu, czy Kodeksie Etycznym Interational Coach Federation.